Gör ditt ärende online. Du kan ändra och avboka tid direkt på webben. För frågor använd våra säkra formulär: Kontakta oss eller till din ort.


Pressrum

Nyheter och pressmeddelanden


Senaste

Nyhet 2020-08-03: Information om coronaviruset

Nyhet 2020-06-10: Stort steg för utvecklad Sjuk och Frisk-tjänst

Pressmeddelande 2020-05-29: Stress och psykosocial ohälsa ökar som effekt av coronakrisen

Pressmeddelande 2020-04-29: Ökad oro när sjukfrånvaron planar ut

Pressmeddelande 2020-04-16: Förkylningar skapar rekordlång frånvaro

Pressmeddelande 2020-04-06: Längre korttidsfrånvaro när många osäkra stannar hemma

Pressmeddelande 2020-03-31: Förkylningsbesvär dominerar sjukfrånvaron

Pressmeddelande 2020-03-30: Färre nya sjukskrivningar, men många fortfarande borta från jobbet

Pressmeddelande 2020-03-27: Hög sjukfrånvaro men små förändringar

Pressmeddelande 2020-03-26: Sjukfrånvaron ligger still

Pressmeddelande 2020-03-25: Små förändringar i sjukfrånvaron

Pressmeddelande 2020-03-24: Viss minskning av andel sjukskrivna

Pressmeddelande 2020-03-23: Lugnare avslut på sjukskrivningsveckan

Pressmeddelande 2020-03-20: Många sjuka men minskad ökningstakt

Pressmeddelande 2020-03-19: Sjukskrivningar för influensasymptom ökar

Pressmeddelande 2020-03-18: Dubbelt så många sjukskrivningar än normalt

Pressmeddelande 2020-03-17: Rekordmånga sjukanmälningar måndag 16/3

Pressmeddelande 2020-03-16: Markant ökning av sjukskrivningar för förkylningssymptom

Pressmeddelande 2020-02-12: Psykisk ohälsa fortsätter öka bland chefer

Nyhetsarkiv

Äldre artiklar finns i nyhetsarkivet

Pressmeddelanden och nyheter från Previa och Falck Healthcare i Sverige finns också på Falck koncernens pressrum: 

Falcks pressrum på mynewsdesk

Presskontakt

Peter Skald
Kommunikationsansvarig
070-4130813
peter.skald@previa.se



Talespersoner

Håll dig uppdaterad och få tips från våra experter...

Prenumerera på Previas nyhetsbrev


Här får du tips och trender inom hälsa och arbetsmiljö och information från Previa nära dig med inbjudningar till seminarier och utbildningar.

Carina Reidler


Verkställande direktör
AB Previa, Falck Healthcare  AB
070-560 67 49
carina.reidler@previa.se

Per Larsson


Expert i krisstöd och kränkande särbehandling
070-233 33 84
per.larsson@previa.se

Maria Steneskog Nyman


Talesperson i beteendevetenskapliga frågor
070-683 47 62
maria.steneskog.nyman@previa.se

Urban Svensson


Medicinskt ledningsansvarig företagsläkare
0703-19 43 76
urban.svensson@previa.se

Linda Orlöf Juhlin


Arbetsmiljöingenjör
070-235 15 86
Linda.Juhlin@previa.se

Lennart Sohlberg


Analytiker och hälsoekonom
Talesperson, hälsotrender och sjukfrånvarostatistik
070-744 95 48
lennart.sohlberg@previa.se