Pressrum

Nyheter och Pressmeddelanden


Senaste

Nyhet 2018-06-18: Paneldebatt om konflikter och kränkningar i Almedalen 3 juli

Nyhet 2018-05-22: Företagshälsan redo för nya dataskyddslagen

Nyhet 2018-04-01: Premiär för onlinebesök

Pressmeddelande 2017-12-01: Carina Reidler ny vd för Previa

Nyhet 2017-10-20: Vaccination mot influensa


Nyhetsarkiv

Pressmeddelanden och nyheter från Previa och Falck Healthcare i Sverige.

Falcks pressrum på mynewsdesk

Presskontakt

Peter Skald
Kommunikationsansvarig
070-4130813
peter.skald@previa.se



Talespersoner

Psst! Håll dig uppdaterad och få tips från våra experter...

Prenumerera på Previas nyhetsbrev


Här får du tips och trender inom hälsa och arbetsmiljö och information från Previa nära dig med inbjudningar till seminarier och utbildningar.

Carina Reidler


Verkställande direktör
AB Previa, Falck Healthcare  AB
070-560 67 49
carina.reidler@previa.se

Per Larsson


Expert i krisstöd och kränkande särbehandling
070-233 33 84
per.larsson@previa.se

Maria Steneskog Nyman


Talesperson i beteendevetenskapliga frågor
Tel: 070-683 47 62
maria.steneskog.nyman@previa.se

Urban Svensson


Medicinskt ledningsansvarig företagsläkare
0703-19 43 76
urban.svensson@previa.se

Linda Orlöf Juhlin


Arbetsmiljöingenjör
070-235 15 86
Linda.Juhlin@previa.se

Previa i siffror


  • Bildades 1984 och ingår  sedan 2014 i Falck Group. 
  • Previa har 1 000 medarbetare på över 90 orter över hela landet.
  • 60% av våra kunder är privata företag och 40% är offentliga verksamheter. 
  • Ca 8 000 företag och organisationer med 1 200 000 anställda använder Previas tjänster. 
  • Previas omsättning 2017 uppgick till 1,1 mdkr.