Pressrum

Nyheter och Pressmeddelanden


Senaste

Nyhet 2019-11-20: Stort fokus på arbetsmiljö vid Magnet Awards 2019

Nyhet 2019-10-28: Premiär för gruppsamtal online

Nyhet 2019-10-18: Medicinska kontroller i arbetslivet

Nyhet 2019-10-01: Förbered inför influensan

Nyhet 2019-06-19: Paneldebatt om trenden i korttidsfrånvaro i Almedalen 1 juli

Nyhet 2019-04-19: Volvos företagshälsa nu en del av Previa

Nyhet 2019-03-07: Previa lanserar ny onlinetjänst för statistik

Nyhet: 2019-02-15: Vinterkräksjukan slår influensan

Pressmeddelande 2019-02-07: Kraftig ökning av chefers ohälsa

Nyhet 2019-02-01: Previa lanserar anmälan online för Sjuk och Frisk-kunder

Pressmeddelande 2018-12-04: Previa skriver avtal om företagshälsa med Volvokoncernen

Nyhet 2018-10-26:  Vaccination mot influensa

Nyhet 2018-06-18: Paneldebatt om konflikter och kränkningar i Almedalen 3 juli

Nyhet 2018-05-22: Företagshälsan redo för nya dataskyddslagen

Nyhet 2018-04-01: Premiär för onlinebesök

Pressmeddelande 2017-12-01: Carina Reidler ny vd för Previa


Nyhetsarkiv

Pressmeddelanden och nyheter från Previa och Falck Healthcare i Sverige.

Falcks pressrum på mynewsdesk

Presskontakt

Peter Skald
Kommunikationsansvarig
070-4130813
peter.skald@previa.se



Talespersoner

Håll dig uppdaterad och få tips från våra experter...

Prenumerera på Previas nyhetsbrev


Här får du tips och trender inom hälsa och arbetsmiljö och information från Previa nära dig med inbjudningar till seminarier och utbildningar.

Carina Reidler


Verkställande direktör
AB Previa, Falck Healthcare  AB
070-560 67 49
carina.reidler@previa.se

Per Larsson


Expert i krisstöd och kränkande särbehandling
070-233 33 84
per.larsson@previa.se

Maria Steneskog Nyman


Talesperson i beteendevetenskapliga frågor
070-683 47 62
maria.steneskog.nyman@previa.se

Urban Svensson


Medicinskt ledningsansvarig företagsläkare
0703-19 43 76
urban.svensson@previa.se

Linda Orlöf Juhlin


Arbetsmiljöingenjör
070-235 15 86
Linda.Juhlin@previa.se

Lennart Sohlberg


Analytiker och hälsoekonom
Talesperson, hälsotrender och sjukfrånvarostatistik
070-744 95 48
lennart.sohlberg@previa.se