Pressrum

Nyheter och Pressmeddelanden


Senaste

Nyhet 2018-06-18: Paneldebatt om konflikter och kränkningar i Almedalen 3 juli

Nyhet 2018-05-22: Företagshälsan redo för nya dataskyddslagen

Nyhet 2018-04-01: Premiär för onlinebesök

Pressmeddelande 2017-12-01: Carina Reidler ny vd för Previa

Nyhet 2017-10-20: Vaccination mot influensa


Nyhetsarkiv

Pressmeddelanden och nyheter från Previa och Falck Healthcare i Sverige.

Falcks pressrum på mynewsdesk


Presskontakt

Peter Skald
Kommunikationsansvarig
070-4130813
peter.skald@previa.se


Talespersoner

Carina Reidler


Verkställande direktör
AB Previa, Falck Healthcare  AB
070-560 67 49
carina.reidler@previa.se

Per Larsson


Expert i krisstöd och kränkande särbehandling
070-233 33 84
per.larsson@previa.se

Maria Steneskog Nyman


Talesperson i beteendevetenskapliga frågor
Tel: 070-683 47 62
maria.steneskog.nyman@previa.se

Urban Svensson


Medicinskt ledningsansvarig företagsläkare
0703-19 43 76
urban.svensson@previa.se

Linda Orlöf Juhlin


Arbetsmiljöingenjör
070-235 15 86
Linda.Juhlin@previa.se

Monica Jacobsson Höckert


Talesperson i ledarskaps- och organisationsfrågor
070-316 27 70
monica.hockert@previa.se

AB Previa

Previa är Sveriges ledande företag inom företagshälsa. Vi ser den mänskliga faktorn som den viktigaste resursen i dagens arbetsliv. Genom att effektivisera organisationen, utveckla ledarskapet, engagera medarbetarna och skapa en positiv arbetsmiljö hjälper vi verksamheter att nå sina mål och skapa ännu bättre resultat.

Previa har 1 100 medarbetare på över 90 orter över hela landet. Vi anlitas av 7 500 arbetsgivare med 1,1 miljoner anställda och omsatte drygt 1,1 miljarder kronor under 2016.

Genom systerbolaget Falck Healthcare AB erbjuder Previa också tjänster inom Krisstöd och Personalstöd och tjänster inom sjukvårdsförsäkringar.

Båda ingår i Falck koncernen ägs av i Falck Healthcare Holding som är Nordens största leverantör inom hälsa i arbetslivet.

Beställ vår handbok


I Previas handbok för ett hållbart arbetsliv delar vi med oss av våra bästa tips till alla som verkar för välmående och välfungerande medarbetare och organisationer.

Ladda ner eller beställ handboken